Owady pod ochroną » Motyle » Modraszek arion

Modraszek arion

Modraszek arion – występowanie

Modraszek arion to gatunek motyla z rodziny modraszkowatych. Występuje on w Palearktyce, czyli w Europie, Azji oraz północnej części Afryki. Można go spotkać od Europy Zachodnie, aż po Chiny i Japonię. W Polsce obecnie występuje tylko na pojedynczych stanowiskach, dlatego właśnie jest on objęty ochroną ścisłą. Przede wszystkim modraszek arion zlokalizowany jest w południowej oraz wschodniej części kraju, na murawach kserotermicznych oraz suchych łąkach.

Modraszek arion – wygląd

Można go poznać po charakterystycznych ciemnych plamach na ciemnoniebieskich z wierzchu skrzydłach. Plamy te układają się w półksiężyc na przednim skrzydle. Od spodu kolor skrzydeł zmienia się na szary, aczkolwiek także widoczny jest na nich układ ciemnym plam. Na wszystkich skrzydłach występuje zauważalne ciemne obrzeżenie, ale nie nie są one czarne tak jak w przypadku Krasopani hera. U podstawy skrzydeł można zauważyć niebieskawy nalot. Samice są wyższe i ciemniejsze od samców, natomiast gąsienica modraszka ariona jest jasnożółta.

Modraszek arion
PJC&Co, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Modraszek arion – rozwój

Na roślinie żywicielce, którą może być macierzanka piaskowa lub zwyczajna, a także lebiodka pospolita składane są jajeczka, podobne do jajeczek motyla o nazwie Modraszek gniady. Z nich wylęgają się larwy, których pożywieniem są kwiaty. Dalej występuje współpraca z gatunkiem mrówki wścieklicy. Mrówka zanosi larwy modraszka do mrowiska, gdzie żyją około 10 miesięcy, czyli od sierpnia do maja. Wtedy żywią się one jajami i larwami mrówek, a mrówki czerpią wydzielinę z gruczołu odbytniczego gąsienic. Przenoszą się one do górnej części mrowiska przed przepoczwarzaniem, żeby w najcieplejszych miesiącach w roku pojawić się jako dorosłe motyle.

Modraszek arion – pożywienie

Początkowo larwy żerują na roślinach żywicielkach. Następnie korzystają z jaj i larw mrówek wścieklicy, w których mrowiskach się rozwijają. Pożywienie modraszka ariona zmienia się dopiero po przepoczwarzeniu. Już rozwinięty motyl przylatuje do fioletowych i różowych kwiatów tych roślin, podobnie jak niektóre motyle pod ochroną, które pełnią później rolę żywicielek, czyli macierzanki piaskowej, macierzanki zwyczajnej, a także lebiodki pospolitej. Można również je zauważyć wśród wyk oraz żmijowca.

Modraszek arion – rozmnażanie

Ze względu na długi okres rozwoju gąsienic w mrowisku, występuje tylko jedno pokolenie w roku. Motyl latem składa jaja na roślinach żywicielkach, a larwa rozwija się wewnątrz mrowiska mrówki wścieklicy. Dopiero po 10 miesiącach wychodzą one z głębi mrowiska bliżej powierzchni, żeby po przepoczwarzeniu się stać się dorosłym motylem, już na powierzchni.