Motyle pod ochroną

Dlaczego niektóre motyle są w Polsce pod ochroną? Co to oznacza?

W Polsce niektóre rodzaje motyli znajdują się pod ścisłą ochroną. Dlaczego? Obecnie wiele siedlisk motyli w Polsce jest zagrożonych ze względu na intensyfikację rolnictwa. Między innymi chodzi o stosowanie ciężkiego sprzętu, a także sięganie po niebezpieczne środki chemiczne, które są trujące dla wielu owadów. Zmniejszają się także łąki, oraz tereny, na których zasadzić można kwiaty. Z tego też powodu motyle mają coraz mniej pożywienia i przenoszą się z danych terenów, albo umierają. Z tego też powodu niezbędna jest ich ochrona i organizacja obszarów, na których mogą bezpiecznie żyć. Ekologia, edukacja przyrodnicza, a także ochrona siedlisk motyli jest niezbędna ku temu, aby ochronić je przed wyginięciem.

Jakie rodzaje motyli znajdują się obecnie pod ochroną?

W Polsce wskazać można wiele rodzajów motyli, które obecnie objęte są ochroną. Wśród nich warto wymienić Przeplatka aurinia, Czerwończyka fioletka, Czerwończyka nieparka, Modraszka telejusa i Modraszka nausitousa. Są to zdecydowanie najpopularniejsze motyle spośród tych, które objęte zostały specjalną ochroną.

Wygląd motyli objętych ochroną w Polsce

Naturalnie motyle objęte ochroną różnią się między sobą kolorystyką, czy wielkością. Przeplatka aurinia jest motylem o pomarańczowym zabarwieniu skrzydeł, które dodatkowo posiadają czarne obramowanie. Czerwończyk fioletek jak sama nazwa wskazuje, w większości jest fioletowy, z niewielkimi pomarańczowymi plamkami. Natomiast Czerwończyk nieparek jest pomarańczowo-żółto-brązowy. Modraszek telejus najbardziej wyróżnia się na ich tle, ponieważ posiada niebieską, bardzo intensywną barwę, z czarnymi, charakterystycznymi obrysami skrzydeł. Modraszek nausitous natomiast jest beżowo-brązowy. Jeśli chodzi o wielkość, czy kształt skrzydeł, są one do siebie stosunkowo zbliżone.

Występowanie motyli objętych ochroną

Na jakich terenach występują motyle, o których mowa? Wszystkie z nich na terenie Polski są objęte ochroną, ale spotkać je można na różnych obszarach naszego kraju. Dodatkowo często występują one również w innych zakątkach Europy. Chętnie wybierają one otwarte przestrzenie z bujną roślinnością. Szczególnie pożądane są, chociażby łąki kwiatowe, które zapewniają nie tylko pożywienie, ale i skuteczne schronienie. Spotkać je można również w sadach, ogrodach, czy rzadszych lasach z roślinnością, która przypadnie im do gustu. Aby zwiększyć ich liczebność, oraz zakres występowania, konieczne było wdrążenie ich ochrony.

Inne owady objęte ochroną