Owady pod ochroną » Chrząszcze » Zgniotek cynobrowy

Zgniotek cynobrowy

Występowanie Zgniotka cynobrowego

Zgniotek cynobrowy jest chrząszczem z rodziny zgniotkowatych, które znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną. Jest to gatunek paelarktyczny, który zasięgiem występowania obejmuje znaczną część Europy północnej, oraz środkowej. Na południe najdalej występuje na terenie dawnej Jugosławii, oraz Rumunii. Niestety jego liczebność spada, co sprawia, że w wielu miejscach jest on umieszczony na czerwonej liście gatunków pod ścisłą ochroną. Te miejsca to Czechy, Słowacja, Niemcy, Szwecja, Finlandia, Norwegia, oraz Polska i Łotwa. Podobnie jak Biegacz urozmaicony oraz Kozioróg dębosz, chrząszcze te żyją pod korą drzew liściastych, zwłaszcza dębów, topól i grabów.

Charakterystyka i wygląd Zgniotka cynobrowego

W ostatecznym stadium rozwoju, Zgniotki cynobrowe osiągają 11-15 mm długości, podczas gdy larwy są mocno zbite, bursztynowej barwy i w niektórych przypadkach osiągają nawet 26 mm długości. Dorosłe osobniki posiadają dość mocno spłaszczone ciało. Na górze znajduje się matowa pokrywa w kolorze czerwonym. Punktowanie jest nieregularne i lekko zatarte. Głowa jest wyraźnie zaznaczona, duża i z charakterystycznymi żuwaczkami. Oczy natomiast są niewielkiej wielkości i kuliste. Pozostała część jego ciała jest czarna. Czułki są nitkowate i podzielone na 11 małych członów. Zobacz również jak wyglądają inne chrząszcze pod ochroną.

Rozwój Zgniotka cynobrowego

Zgniotek cynobrowy jest gatunkiem chrząszcza, który rozwija się niezwykle wolno. Cały proces może zająć nawet aż trzy lata. Z tego też powodu Zgniotek spędza co najmniej dwie kolejne zimy pod postacią larwy. Poniekąd tak długi okres rozwoju przyczynia się do tego, że osobników jest coraz mniej. Niektóre z nich nie zdążą się bowiem rozwinąć, ponieważ w międzyczasie mogą stać się pożywieniem innych gatunków.

Zgniotek cynobrowy
Siga, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Systematyka – Zgniotek cynobrowy

  • Domena: Eukarionty
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Typ: Stawonogi
  • Gromada: Owady
  • Podgromada: Owady uskrzydlone
  • Rząd: Chrząszcze
  • Podrząd: Chrząszcze wielożerne
  • Rodzina: Zgniotkowate
  • Rodzaj: Zgniotek
  • Gatunek: Zgniotek cynobrowy

Pożywienie Zgniotka cynobrowego

W dużej mierze Zgniotek cynobrowy żywi się martwą materią organiczną. To dlatego zjada on łyko. Zdarza się jednak czasami, że zjada również inne owady z rodziny kózkowatych, a także korniki.

Rozmnażanie Zgniotka cynobrowego

Samica Zgniotka cynobrowego składa jaja wczesną wiosną. Na miejsce wybiera najczęściej zagłębienia kory. Szczególnie upodobała sobie drzewa liściaste, z naciskiem na topolę, graby, oraz dęby. Tak ukryte jajka są bezpieczne i zapewniają doskonały rozwój. Rozwój Zgniotka cynobrowego może trwać aż trzy lata. Ze względu na tak długi czas, miejsce musi spełniać wszelkie kryteria bezpieczeństwa, zarówno pod względem ochrony przed innymi owadami, jak i ciepła. Postać larwalna Zgniotka cynobrowego może zimować w tej postaci aż przez dwie kolejne zimy.