Owady pod ochroną » Ważki » Zalotka większa

Zalotka większa

Występowanie Zalotki większej

Zalotka większa jest gatunkiem ważki z rodziny ważkowatych. Zalotka większa jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym, podobnie jak Łątka ozdobna, przez co zobaczyć ją można na większości obszarów Polski. Jest to gatunek paelarktyczny, eurazjatycki, który spotkać można w Europie Wschodniej i w Europie Środkowej. Występowanie rozciąga się aż od Francji po Ałtaj i Mongolię. Rzadziej spotykany także na samym południu Francji i w północnych Włoszech. Lokalnie rozmieszczona także w Turcji, Gruzji, oraz Armenii. Z reguły wybiera tereny lekko podmokłe, z wodami stojącymi o ewentualnie małej prędkości przepływu wody. Najliczniejsze skupiska w Polsce zlokalizowane są we wschodniej Polsce, a także na pojezierzu.

Charakterystyka i wygląd Zalotki większej

Długość ciała Zalotki większej sięga 34-43 mm, a odwłoka 23-27. Rozpiętość skrzydeł to natomiast 58-66 mm. Tym samym ważka Zalotka większa jest ważką średnich rozmiarów. Posiada ciemne ubarwienie o niewielkich plamach w nasady tylnych skrzydełek. W przypadku samców pojawiają się żółte plamy. Jest ona szczególnie widoczna w okresie dojrzewania. Potem stopniowo blaknie. Larwy natomiast w ostatnim stadium osiągają wielkość 20-24 mm. Charakteryzują się przede wszystkim zwartą budową ciała i nienaturalnie dużymi oczami, a także łyżkowatą maską.

Wymiary Zalotki większej

 • Długość ciała: 34-43 mm
 • Długość odwłoka: 23-27 mm
 • Rozpiętość skrzydeł: 58-66 mm

Rozwój Zalotki większej

Na terenie Polski rozwój Zalotki większej trwa aż dwa lata – podobnie jak u ważki o nazwie Trzepla zielona. Wylęganie się larw ze złożonych jaj zazwyczaj odbywa się po 2-3 tygodniach od ich złożenia. To dlatego największą część życia zajmuje właśnie rozwój larwalny. Larwy ze względu na bezpieczeństwo i dogodne warunki rozwojowe, większość czasu spędzają na terenach podmokłych i osłoniętych roślinnością, która je chroni. W ostateczną formę ważki przeistaczają się one nieco nad wodą. Około 20 centymetrów nad powierzchnią wody. W Polsce wylot ważki rozpoczyna się z reguły w maju i najpóźniej kończy w czerwcu. Images dojrzewa płciowo maksymalnie do dwóch tygodni i po tym czasie rozpoczyna proces rozmnażania.

Zalotka większa
Christian Fischer, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Sytematyka – Zalotka większa

 • Domena: Eukarionty
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Typ: Stawonogi
 • Gromada: Owady
 • Podgromada: Owady uskrzydlone
 • Rząd: Ważki
 • Podrząd: Ważki różnoskrzydłe
 • Rodzina: Ważkowate
 • Rodzaj: Leucorrhinia
 • Gatunek: Zalotka większa

Pożywienie Zalotki większej

Zalotka większa, tak jak większość ważek żywi się drobnymi owadami. Najczęściej są to niewielkie muchy, komary lub pająki. W rzadkich przypadkach również mniejsze ważki czy motyle. Zazwyczaj na pożywienie polują, pozostając na nadwodnych roślinach, albo w locie.

Rozmnażanie Zalotki większej

Zalotka większa jest dojrzała płciowo maksymalnie dwa tygodnie po przeistoczeniu się z postaci larwalnej. Po tym czasie znajduje partnera, tworzy z nim tandem, a następnie składa liczne jaja na podmokłym terenie, co jest najczęściej spotykanym sposobem rozmnażania nie tylko u tej ważki pod ochroną. Najczęściej jaja są składane w jeziorach czy rzekach.