Owady pod ochroną » Ważki » Łątka ozdobna

Łątka ozdobna

Występowanie Łątki ozdobnej

Łątka ozdobna ma bardzo szeroki obszar występowania. Ten obszar rozciąga się aż od wschodniej Francji, przez całą Europę centralną, południowo-wschodnią, oraz wschodnią, głównie jeśli chodzi o Ukrainę. Dalej Łątka ozdobna zamieszkuje Azję Mniejszą, aż po Irak. Występuje również w Polsce i w Niemczech, ale jej ulubiony obszar występowania to kraje bałkańskie, oraz Węgry. W Polsce najlepiej odnajduje się na zachodzie, oraz południu. Nie występuje jednak na obszarach górskich. Preferuje otwarte przestrzenie, a także koryta nasłonecznione przez większą część dnia. Ceni sobie miejsca o małej lub bardzo małej prędkości przepływu wody.

Charakterystyka i wygląd Łątki ozdobnej

Łątka ozdobna, podobnie jak Trzepla zielona, osiąga długość ciała 26-33 mm, w tym jej odwłok to około 20-28 mm. Sama rozpiętość skrzydeł to pomiędzy 36,5 a 44,5 mm. Samce mają kolor jasnoniebieski, z zaznaczonymi, charakterystycznymi, czarnymi elementami na grzbiecie. Charakterystyczna jest również czarna plama w kształcie kielicha. Samice natomiast najczęściej występują w kolorze czarnym. Dodatkowo na grzbiecie widoczne są szerokie, dużo jaśniejsze plamy. Natomiast larwy typowe są dla ważek równoskrzydłych. Są one długie i zakończone trzema, listkowatymi skrzelami, które określane są jako skrzelotchawki.

Rozwój Łątki ozdobnej

Cykl rozwojowy Łątki ozdobnej trwa około rok. Ze złożonych jaj wydostają się larwy, które bytują w wodnym środowisku. Najchętniej na roślinach do połowy zanurzonych w wodzie. Wylot rozpoczyna się od drugiej połowy maja aż do połowy czerwca. Osobniki dojrzewają płciowo przez kilka dni po wylocie, a następnie rozpoczynają rozmnażanie. Faza imago trwa u nich od 30 do 40 dni.

Pożywienie Łątki ozdobnej

Łątka ozdobna, tak jak Żagnica zielona i większość rodzajów ważek, żywi się w głównej mierze owadami, a w niektórych przypadkach także pajęczakami. Najczęściej żywi się pająkami, oraz mszycami, które zauważa na roślinach. Łapią także owady, na które natrafią w locie.

Rozmnażanie Łątki ozdobnej

Rozmnażanie ważki pod ochroną jest stosunkowo skomplikowane. Samce poszukują samic do rozrodu nad otwartymi zbiornikami wodnymi. Najpierw dochodzi do stworzenia tak zwanego tandemu. Po kopulacji samica rozpoczyna składanie jaj. Składa je na terenie podmokłym, najchętniej przy roślinach, które są częściowo zanurzone w zbiorniku wodnym. Gatunek ma wysokie wymagania termiczne. To dlatego aktywność związana z samym rozrodem przypada najczęściej na godziny od 9 do 19. Najlepszą godziną są okolice godziny 10 i 14.

Łątka ozdobna
Christian Fischer, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Systematyka – Łątka ozdobna

  • Domena: Eukarionty
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Typ: Stawonogi
  • Gromada: Owady
  • Podgromada: Uskrzydlone
  • Rząd: Ważki
  • Podrząd: Ważki równoskrzydłe
  • Rodzina: Łątkowate
  • Rodzaj: Coenagrion
  • Gatunek: Łątka ozdobna