Mrówki pod ochroną

Co oznacza, że mrówki są pod ochroną i dlaczego?

W Polsce wyodrębnić można kilka rodzajów mrówek, które znajdują się obecnie pod częściową ochroną. Dlaczego tak jest? Wszystko po to, aby zapobiegać ich wyginięciu i ograniczyć wpływ na ich egzystencję. Warto więc wiedzieć, z jakimi zasadami łączy się ochrona mrówek. Przede wszystkim, zarówno ścisła, jak i częściowa ochrona mrówek zabrania ich umyślnego zabijania, chwytania, okaleczania, czy celowego niszczenia jaj, oraz ich mrowisk. Dodatkowo takich mrówek nie można przenosić, ani zakładać domowych hodowli. Zdarza się bowiem, że osoby początkujące, wyłapują królowe, które potem przenoszą do nienaturalnych warunków hodowlanych. Każda udowodniona próba takiego zachowania będzie adekwatnie karana.

Jakie rodzaje mrówek znajdują się obecnie pod ochroną?

Warto wspomnieć także o tym, które z rodzajów mrówek, obecnie są w Polsce pod ochroną. Pod częściową ochroną są mrówka północna, mrówka smętnica, mrówka ćmawa, mrówka łąkowa, mrówka rudnica, mrówka pniakowa.

Jak wyglądają chronione mrówki?

Jeśli chodzi o wygląd, wszystkie chronione gatunki są bardzo do siebie zbliżone, natomiast ich charakterystyka może różnić się w zależności od pełnionej funkcji. Na przykład mrówki z klasy robotnic wyposażone są w mocne żuwaczki, a ich głowa jest większych rozmiarów. Samce i samice najczęściej są skrzydlate, podczas gdy robotnice pozbawione są tych skrzydeł. Głowa w przypadku mrówek zawsze jest ich największą częścią. Oczy osadzone blisko siebie, choć ta odległość może być różna w zależności od konkretnego gatunku. Najbardziej rozwinięte pozostają czułki, które reagują na bodźce. Kolorystyka może się lekko różnić. Najpopularniejsze odcienie to brąz i czerń.

Występowanie mrówek pod ochroną

Mrówki doskonale odnajdują się w każdym środowisku i to właśnie dlatego opanowały niemalże całą planetę. Spotkać je można w praktycznie każdych warunkach i w każdym kraju. W tej kwestii również sporo zależy od konkretnego gatunku. Mrówki, o których mowa spotkać można we wszystkich częściach Polski. W jakich miejscach najchętniej się zasiedlają? Najczęściej wybierają one lasy, gdzie zakładają pokaźne mrowiska, które są wyraźnie oddzielone od podłoża. Niemniej jednak świetnie odnajdują się też na płaskich i niezalesionych terenach. Idealnie współżyją także z człowiekiem, przez co, z łatwością zaobserwować je można również w strukturach miejskich. Często zakładają niewielkie mrowiska w przerwach między płytami chodnikowymi.

Inne owady pod ochroną