Krasopani hera – występowanie
Motyl ten należy do gatunku zamieszkującego górskie tereny półotwarte. W Polsce przede wszystkim występuje w południowych częściach kraju. Można go spotkać w środkowej i południowej Europie, centralnej Rosji i w Azji Mniejszej, aż po Bliski Wschód. Na terenie naszego kraju zamieszkuje tereny górskie, takiej jak Pogórze Karpackie oraz Pieniny. Najczęściej występuje w zaroślach na stokach górskich, ale również w skalistych wąwozach oraz dolinach strumieni. W Polsce jest on objęty ochroną gatunkową, podobnie jak Modraszek gniady oraz Osadnik wielkooki, który jest zagrożony wymarciem, jednak bardziej potrzebna w jego przypadku jest ochrona siedliskowa. W ramach ciekawostki można dodać, że tysiące motyli z gatunku krasopani hera oblepiajacych drzewa w Dolinie Motyli na wyspie Rodos stanowi jedną z wielu atrakcji turystycznych na tej greckiej wyspie.
Krasopani hera – wygląd
Krasopani hera to motyl z względnie długą rozpięością skrzydeł, wahającą się pomiędzy 52, a 58 milimetrów. Na przednich, czarnych skrzydłach znajdują się ukośne, biało-żółte paski. Tylne skrzydła przyjmują zupełnie inną, pomarańczową barwę. Czarne plamy na tylnych skrzydłach przypominają ubarwienie ssaków drapieżnych w postaci cętek. Posiada dwa długie czółka wystające z czubka głowy.
Krasopani hera – rozwój
Rozwijające się z pozostawionych larw gąsienice zimują, ale przedtem żerują jesienią na roślinach zielonych, między innymi jasnocie i pokrzywie. Po przezimowaniu gąsienice żerują na innych gatunkach roślin, takich jak leszczyna, malina i wiciokrzew. Dopiero w lipcu oraz sierpniu gąsienica przepoczwarza się w dorosłego motyla Krasopani hera. Są one aktywne przede wszystkim w ciągu dnia. Podobnie jak inne motyle pod ochroną, można je spotkać na kwiatach, do których dolatują w celu spożywania nektaru. Bardzo rzadko, ale jednak zdarzają się być łowione do światła.
Krasopani hera – pożywienie
Gąsienice żywią się roślinami zielonymi, które zmieniają się w zależności od okresu w ciągu roku. Wśród nich można wyróżnić pokrzywę zwyczajną, jasnotę, wierzbownicę, leszczynę, malinę, czy wiciokrzew. Krasopani hera w dojrzałej formie motyla żywi się nektarem różnych roślin, takich jak oset, czy sadziec konopiasty.
Krasopani hera – rozmnażanie
Chociaż dokładny monitoring tego gatunku nie jest jeszcze możliwy, to o rozmnażaniu krasopani hera można wyróżnić dwie najważniejsze informacje. Rozwój larw i gąsienic odbywa się w bliskim otoczeniu sadźca konopiastego, z którego motyle czerpią pożywienie. Ponadto, jaja składane są w bardzo bliskich okolicach małych akwenów wodnych, takich jak strumienie i górskie potoki.