Występowanie Trzepli zielonej
Trzepla zielona to gatunek ważki różnoskrzydłej z rodziny gadziogłówkowatych. Jej obszar występowania rozciąga się aż od Europy Wschodniej do wschodniego Kazachstanu. Zachodnią granicę jej występowania stanowi rzeka Ren. Występuje również na północy. Od południowej Skandynawii, przez Bałkany i przez północną Grecję, aż do Kaukazu. Larwy Trzepli zielonej rozwijają się na dnach wód bieżących, gdzie zakopują się w piasku lub mule, co sprzyja ich rozwojowi i bezpieczeństwu. Imagines, czyli Trzeple w ostatecznej formie rozwoju latają w okresie od czerwca do września. Dojrzały owad zasiedla wolno płynące nizinne i równinne wody, które są czyste. Najlepsze są te o piaszczystym dnie, a także strumienie, rzeki, oraz kanały. Na terenie Polski gatunek ten pozostaje objęty ścisłą ochroną.
Charakterystyka i wygląd Trzepli zielonej
Trzepla zielona, wyglądem przypomina ważkę o nazwie Żagnica zielona i osiąga długość ciała 50-60 mm, z czego odwłok ma długość 35-40. Rozpiętość skrzydeł to natomiast od 60 do 78 mm. Najbardziej charakterystyczny jest kształt głowy. Oczy rozstawione są na boki, co jest bardzo nietypowe, ponieważ większość ważek ma jednak oczy, które stykają się ze sobą. Zarówno głowa, jak i dalsza część są koloru żółto-zielonego, ale posiadają czarne pasy. Odwłok natomiast jest czarny w charakterystyczne, żółte pasy. W przypadku samców ósmy i dziewiąty segment odwłokowy jest wrzecionowato rozszerzony. Samice natomiast posiadają z tyłu głowy dwa specyficzne różki.
Rozwój Trzepli zielonej
Larwy Trzepli zielonej rozwijają się w wodzie przez około 2-3 lata. Dorosłe osobniki żyją natomiast przez kilka tygodni. Jaja zimują przez całą zimę i wykluwają się dopiero na wiosnę. Z początku larwy nie mogą poruszać odnóżami, ponieważ pozostają wciąż pokryte błony. Następnie z błon wydostają się odnóża i larwy rozpoczynają wodne życie.
Systematyka – Trzepla zielona
- Domena: Eukarionty
- Królestwo: Zwierzęta
- Typ: Stawonogi
- Gromada: Owady
- Podgromada: Owady uskrzydlone
- Rząd: Ważki
- Podrząd: Ważki różnoskrzydłe
- Rodzina: Gadziogłówkowate
- Rodzaj: Ophiogomphus
- Gatunek: Trzepla zielona
Pożywienie Trzepli zielonej
Trzepla zielona żywi się podobnie do ważki o nazwie Zalotka większa oraz wszystkich pozostałych ważek. Głównie są to inne owady, a także pająki. Często zdarza jej się zjadać mszyce, oraz pająki, które pozostają na powierzchni innych roślin, a także inne, mniejsze owady, które pojawiają się przy powierzchni wody. Łapie pożywienie także w locie.
Rozmnażanie Trzepli zielonej
Samce Trzepli zielonej poszukują samicy nad powierzchnią wody. Następnie łączą się w tandem. Kopulacja zakończona jest złożeniem przez samicę jaj w dogodnym, podmokłym miejscu, zakopując je pod piaskiem lub mułem, aby zapewnić im bezpieczne dojrzewanie, które w warunkach wodnych potrwać może nawet do trzech lat. Ważki pod ochroną mają skomplikowany proces rozmnażania, stąd też potrzeba mocnej ochrony tego gatunku