Występowanie Żagnicy zielonej
Żagnica zielona jest gatunkiem ważki z rodziny żagnicowatych. Przede wszystkim występuje ona w Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej, jednak można spotkać ją nawet na Syberii. Na terenie Polski można zobaczyć ją niemalże wszędzie, ponieważ ma bardzo szeroki zakres występowania. Niemniej jednak jest to najrzadsza ważka z tej rodziny i dlatego też objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Żagnica zielona występuje przy zbiornikach wodnych. Szczególnie upodobała sobie zbiorniki z wodą stojącą, oraz tereny podmokłe z bujną roślinnością.
Charakterystyka i wygląd Żagnicy zielonej
Żagnica zielona jest jedną z największych ważek, jakie występują na obszarze Polski – wielkością dorównuje jej jedynie Zalotka większa. Może ona osiągać aż do 9 centymetrów długości, a rozpiętość jej skrzydeł to 13 centymetrów. Także sama larwa Żagnicy zielonej należy do jednych z największych, ponieważ osiąga długość około 4-5 centymetrów. Ma bardzo charakterystyczne ubarwienie. Całe jej ciało jest niebiesko-zielone. Głowa duża, charakterystyczna, z wielkimi, niebieskimi oczami, które stykają się. Tułów jest zielonkawy, podczas gdy odwłok niebiesko-zielono-czarny. To właśnie po sposobie ubarwienia najprościej można rozpoznać Żagnicę zieloną.
Rozwój Żagnicy zielonej
Samica Żagnicy zielonej składa liczne jaja do wnętrza liści osoki aloesowatej, która częściowo zanurzona jest w wodzie, tak samo jak jak w przypadku Łątki ozdobnej. Całe stadium larwalne, które trwać może nawet kilka lat, spędzają one w wodach stojących. Dopiero po upływie tych kilku lat, larwa wychodzi na ląd i przeistacza się w swoją ostateczną postać dorosłą. Od tego momentu jej życie nie trwa dłużej niż kilka miesięcy.
Pożywienie Żagnicy zielonej
Żagnica zielona, tak jak i wszystkie inne ważki pod ochroną, jest drapieżnikiem. Oznacza to, że żywi się ona w głównej mierze innymi owadami. Podstawę jej diety stanowią muchy, oraz komary. Zdarza się jednak, że atakuje ona również mniejsze motyle, jętki, a nawet mniejsze od siebie rodzaje ważek. Na pokarm polują, pozostając nieruchomo na roślinach zanurzonych w wodzie, albo chwytając owady podczas lotu. Natomiast larwy Żagnicy zielonej żywią się wodnymi owadami, kijankami, oraz narybkiem.
Rozmnażanie Żagnicy zielonej
Rozmnażanie Żagnicy zielonej wygląda podobnie jak w przypadku każdej innej ważki. Samiec wyszukuje samicę podczas krążenia nad zbiornikiem wodnym. Następnie dochodzi do stworzenia tandemu. Po kopulacji samica znajduje dogodne miejsce na złożenie jaj, czyli w tym przypadku liście osoki aloesowatej i to właśnie tam składa jaja licznego potomstwa, aż do wyklucia i finalnego przepoczwarzenia się.