Nadobnica alpejska – występowanie
Nadobnica alpejska to chrząszcz z rodziny kózkowatych. Występuje on głównie na niższych partiach górskich. W Polsce może być on zaobserwowany przede wszystkim w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i Pieninach, ale także znajdujących się bardziej na północ Górach Świętokrzyskich oraz na Roztoczu. W zależności od okresu w roku można spotkać różną liczbę. W trakcie okresu godowego znajdziemy po kilkadziesiąt chrząszczy, natomiast zazwyczaj widywane są pojedynczy przedstawiciele tego gatunku. Poza Polską znajdziemy je przede wszystkim w starych, górskich lasach bukowych na wysokości do 1500 metrów nad poziomem morza, na przykład w dolnych partiach Alp. Można je również zaobserwować na nizinach – prawdopodobnie zostały one przetransportowane w drewnie spławianym z gór.
Nadobnica alpejska – wygląd
Zarówno samce, jak i samice nadobnicy alpejskiej osiągają długość ciała dochodzącą maksymalnie do wartości 40 milimetrów – więc są dużo mniejsze niż przykładowo Sichrawa karpacka czy też Zgniotek cynobrowy. Czułki samców są 1,5 lub dwa razy dłuższe, niż u samic. Chrząszcz jest czarny, ale można go poznać dzięki niebieskoszarym włoskom. Jego pokrywy są błękitne. Widnieje na nich sześć plam, które mogą mieć różne kształty w zależności od osobnika. Środkowe pokrywy są połączone i tworzą widoczną przepaskę.
Nadobnica alpejska – rozwój
Występuje on przede wszystkim w cieplejszych miesiącach. Możemy go zaobserwować od czerwca do września. W trakcie dnia nadobnica alpejska chowa się pod pniami buków.
Nadobnica alpejska – pożywienie
Owad ten, podobnie jak inne chrząszcze pod ochroną, przede wszystkim żywi się roślinami. Spożywa przede wszystkim kwiaty oraz trawy na terenach, na których występuje. Larwy składane w powalonych drzewach buku odżywiają się jego drewnem.
Systematyka – Nadobnica alpejska
- Domena: Eukarionty
- Królestwo: Zwierzęta
- Typ: Stawonogi
- Rząd: Chrząszcze
- Podrząd: Chrząszcze wielożerne
- Rodzina: Kózkowate
- Podrodzina: Kózkowe
- Plemię: Compsocerini
- Rodzaj: Rosalia
- Gatunek: Nadobnica alpejska
Nadobnica alpejska – rozmnażanie
W Polsce przede wszystkim można ją spotkać w lasach bukowych, ponieważ to właśnie w drewnach starych buków składa jaja. Nadobnica alpejska na południu Europy korzysta także z drzew jesionów, orzechów włoskich oraz grabów, częściej występujących w Alpach. Larwy chrząszcza rozwijają się bardzo długo, ponieważ od trzech do nawet czterech lat. Żerują one w tym czasie w drewnie. Dopiero po latach opuszczają konar w postaci dorosłych owadów. Są to zwierzęta ciepłolubne, dlatego właśnie od połowy czerwca do września możemy je zaobserwować. W środku tego okresu, czyli w lipcu i sierpniu następuje okres godowy, tak zwana rójka. Wtedy chrząszcze można spotkać nie tylko w pniach buków, ale również na polanach i drogach leśnych. Jeżeli w tartaku leżą stosy bukowego drewna, to tam także można zauważyć nadobnicę alpejską.