Mrówka rudnica – występowanie
Mrówka rudnica występuje przede wszystkim w Europie. Jest to gatunek północnopalearktyczny, który można spotkać od Hiszpanii, aż po Rosję i Uzbekistan. Żyją one w lasach, przede wszystkim iglastych. Ich mrowiska zazwyczaj znajdują się przy pniu drzewa, przynajmniej częściowo nasłonecznionym. Kopiec, czyli część naziemna zbudowana jest z igieł drzew oraz małych gałązek. Jego wysokość może osiągnąć nawet do jednego metra. Część podziemna jest jeszcze większa, ponieważ sięga aż dwóch metrów. Komory wewnątrz mrowiska połączone są rozbudowanym systemem korytarzy.
Mrówka rudnica – wygląd
Samica i samiec, są nieco mniejsze od innej mrówki z tego gatunku – Mrówki łąkowej i mają długość ciała mieszczącą się w centymetrze(9-10mm). Robotnica natomiast ma 6-9mm. Posiada ona odwłok, tułów oraz wierzch główny w kolorze czarnobrązowym, podobnie jak część odnóży. Inne części ciała są, zgodnie z nazwą, rude. Na górnej krawędzi łuski można dostrzec pojedyncze włoski. Posiada ona długie i mocne odnóża, które przydają się przy transportowaniu wszelkiego rodzaju materiałów niezbędnych do budowania mrowiska.
Mrówka rudnica – rozwój
Wszystkie prace związane z mrowiskiem wykonywane są przez robotnice, Mrówka smętnica jest pod tym względem bardzo podobna. Królowa zajmuje się tylko i wyłącznie znoszeniem jaj. W ciągu jednego dnia może ich złożyć aż 300! Robotnice specjalizują się w różnych dziedzinach. Młode skupiają się na pracach wewnątrz mrowiska, takich jak czyszczenie i drążenie podziemnych korytarzy oraz opieka królową i jej jajami. Po 40 dniach wychodzą na zewnątrz i budują kopiec. Dopiero najstarsze bardziej oddalają się od mrowiska.
Mrówka rudnica – pożywienie
Mrówka rudnica przede wszystkim spożywają inne owady oraz ich larwami. W przypadku, gdy ich ofiara jest większa, wspólne dokonują konsumpcji. Odżywiają się również spadzią, czyli wydzielaną przez mszyce słodką wydzieliną. W przypadku ochrony mrowiska przed intruzami, robotnice gromadzą się przy wylotach z korytarzy i pryskają kwasem mrówkowym z odwłoku. Mrówka rudnica podobnie jak inne mrówki pod ochroną bardzo wydatnie przyczynia się do ochrony lasów – dzięki zabijaniu larw innych owadów.
Systematyka – Mrówka rudnica
- Domena: Eukarionty
- Królestwo: Zwierzęta
- Typ: Stawonogi
- Gromada: Owady
- Rząd: Błonkoskrzydłe
- Podrząd: Trzonkówki
- Infrarząd: Żądłówki
- Rodzina: Mrówkowate
- Podrodzina: Formicinae
- Plemię: Formicini
- Rodzaj: Formica
- Gatunek: Mrówka rudnica
Mrówka rudnica – rozmnażanie
Okres godowy datuje się od czerwca do września. Właśnie wtedy przy dobrej pogodzie uskrzydlone samice i samce udają się w lot godowy. Najpierw dochodzi do zapładniania, po którym samiec ginie. Następnie samice szukają gniazd pierwomrówki łagodnej. Królowa mrówki rudnicy zabija królową drugiego gatunku, której robotnice podporządkowują się silniejszemu gatunkowi. Mrówki rudnice składają tam jaja, a z biegiem czasu stopniowo pierwomrówki umierają, robiąc miejsce rudnicom.