Występowanie Zalotki większej
Zalotka większa jest gatunkiem ważki z rodziny ważkowatych. Zalotka większa jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym, podobnie jak Łątka ozdobna, przez co zobaczyć ją można na większości obszarów Polski. Jest to gatunek paelarktyczny, eurazjatycki, który spotkać można w Europie Wschodniej i w Europie Środkowej. Występowanie rozciąga się aż od Francji po Ałtaj i Mongolię. Rzadziej spotykany także na samym południu Francji i w północnych Włoszech. Lokalnie rozmieszczona także w Turcji, Gruzji, oraz Armenii. Z reguły wybiera tereny lekko podmokłe, z wodami stojącymi o ewentualnie małej prędkości przepływu wody. Najliczniejsze skupiska w Polsce zlokalizowane są we wschodniej Polsce, a także na pojezierzu.
Charakterystyka i wygląd Zalotki większej
Długość ciała Zalotki większej sięga 34-43 mm, a odwłoka 23-27. Rozpiętość skrzydeł to natomiast 58-66 mm. Tym samym ważka Zalotka większa jest ważką średnich rozmiarów. Posiada ciemne ubarwienie o niewielkich plamach w nasady tylnych skrzydełek. W przypadku samców pojawiają się żółte plamy. Jest ona szczególnie widoczna w okresie dojrzewania. Potem stopniowo blaknie. Larwy natomiast w ostatnim stadium osiągają wielkość 20-24 mm. Charakteryzują się przede wszystkim zwartą budową ciała i nienaturalnie dużymi oczami, a także łyżkowatą maską.
Wymiary Zalotki większej
- Długość ciała: 34-43 mm
- Długość odwłoka: 23-27 mm
- Rozpiętość skrzydeł: 58-66 mm
Rozwój Zalotki większej
Na terenie Polski rozwój Zalotki większej trwa aż dwa lata – podobnie jak u ważki o nazwie Trzepla zielona. Wylęganie się larw ze złożonych jaj zazwyczaj odbywa się po 2-3 tygodniach od ich złożenia. To dlatego największą część życia zajmuje właśnie rozwój larwalny. Larwy ze względu na bezpieczeństwo i dogodne warunki rozwojowe, większość czasu spędzają na terenach podmokłych i osłoniętych roślinnością, która je chroni. W ostateczną formę ważki przeistaczają się one nieco nad wodą. Około 20 centymetrów nad powierzchnią wody. W Polsce wylot ważki rozpoczyna się z reguły w maju i najpóźniej kończy w czerwcu. Images dojrzewa płciowo maksymalnie do dwóch tygodni i po tym czasie rozpoczyna proces rozmnażania.
Sytematyka – Zalotka większa
- Domena: Eukarionty
- Królestwo: Zwierzęta
- Typ: Stawonogi
- Gromada: Owady
- Podgromada: Owady uskrzydlone
- Rząd: Ważki
- Podrząd: Ważki różnoskrzydłe
- Rodzina: Ważkowate
- Rodzaj: Leucorrhinia
- Gatunek: Zalotka większa
Pożywienie Zalotki większej
Zalotka większa, tak jak większość ważek żywi się drobnymi owadami. Najczęściej są to niewielkie muchy, komary lub pająki. W rzadkich przypadkach również mniejsze ważki czy motyle. Zazwyczaj na pożywienie polują, pozostając na nadwodnych roślinach, albo w locie.
Rozmnażanie Zalotki większej
Zalotka większa jest dojrzała płciowo maksymalnie dwa tygodnie po przeistoczeniu się z postaci larwalnej. Po tym czasie znajduje partnera, tworzy z nim tandem, a następnie składa liczne jaja na podmokłym terenie, co jest najczęściej spotykanym sposobem rozmnażania nie tylko u tej ważki pod ochroną. Najczęściej jaja są składane w jeziorach czy rzekach.